Fil Suresi İniş Sebebi

fil suresi

Mekke’de nazil olan Fil suresi ismini ilk ayeti kerime de geçen ”bi eshabil fil” bölümünden almaktadır. Peygamberimiz (s.a.v.) ‘in doğduğu yıla isabet gelen Fil vakası ile ilgili bilgiler veren Fil suresi 5 ayetten oluşur. Kur’an-ı Kerim’de 105. sırada olan Fil suresi indiriş sırasına göre 19. sırada yer alır. Kâbe’yi yıkmak amaçlı gelen Ebrehe ve silahlı gücü ile ilgili nazil olan bu sure müşriklere uyarı niteliğindedir.

Rivayetlere yönelik Peygamberimizin doğumundan 52 gün önce vuku bulan Fil Vakası, Habeşistanlı olan Ebrehe aracılığıyla gerçekleştirilir. Ebrehe Yemen kralının epeyce başarılı komutanıdır. Yemen kralının ölümünden sonra krallığa geçen Ebrehe Yemen’in vaziyetini düzeltmek ve ticari hayatı canlandırarak daha çok insan çekmek adına Yemen’e Kulleys isminde bir kilise inşa ettirmektedir. Kulleys epeyce kocaman ve her yeri en pahalı malzemelerle yapılmıştır.

Hatta içerisinin altınla kaplı olduğu duvarlarının en parlak taşlarla döşeli olduğu yerlerin ise bütünü mermer olarak kaplı olduğu söylentiler arasındadır. Kulleys inşa edilir fakat insanlar buraya yinede gelmek istemezler. Bunun sebebi vezirleri ile görüşen Ebrehe insanların neden Kulleys’e gelmediklerini sual olunca vezirin biri ”Mekke’de Kâbe denilen bir yer vardır. Orası manevi bir anlam ifade ediyor, orası ortadan kaldırılmadığı sürece Kulleys’e kimse gelmez.” der.
Aynı zamanda Kulleys o kadar lükstür ki içerisine giren bir kişi bu yapının içerisine bütün pislikleri alarak her yere sürer.

Ebrehe bu hali görünce hepten hiddetlenir ve o vakte kadar o bölgenin en kocaman silahlı gücünü hazırlatır. Silahlı Gücünün başına ise 12 adet fil getirir. Savaş stratejisi olarak fillerin insanlara hortumunu sallaması ile şehri daha kolay ve pratik alacağını hesaplamıştır. Ordusu ile beraber Kâbe’nin olduğu Mekke ilinin yakınına kadar iştirak eden Ebrehe şehrin büyüğü olan Abdulmuttalib’le konuşur. Abdulmuttalib’den savaş mı yoksa barış mı istediğini sorar. Abdulmuttalib ise yalnızca askerlerin aldığı hayvanlarını arzu eder ve orası Allah’ın evidir. Orayı Allahu Teâlâ (c.c.) sahibi koruyacaktır diyerek şehrin dışındaki milletin yanına gider. Ebrehe ordulara bilgi gönderir ve Kâbe’ye doğru yürümeye başlarlar.

Fil ordusunun en kocaman fili olan ve ismi Mamut olarak rivayet edilen bu fil Kâbe’ye zarar vermek istemediği için devamlı olarak geriye döner ve Ebrehe adamlarına bu file eziyet ederek Kâbe’ye çevirmelerini söyler. Tam o sırada Allahu Teâlâ (c.c.) gökyüzünden Ebabil kuşları gönderir ve bu kuşların ağzınca siccil denenilen taşlar vardır. Büyüklüğü Nohut kadar olan bu taşlar Kâbe’ye doğru iştirak eden askerlerin kafasına düşmesi ile beraber kül haline getirmektedir. Bu olayı ifade eden Allahu Teâlâ (c.c.) Kâbe’ye zarar vermenin ne kadar kocaman neticeler doğurduğunu göstermiş olmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir